Internationale Kurzfilmtage Oberhausen

Award
Winner
2005

International Competition

Jury of the International Competition 2005

Nicole Brenez (France)

Mounir Fatmi (Marocco)

Mark Lewis (Great Britain)

Barbara London (USA)

Akram Zaatari (Lebanon)

 

Grand Prize of the City of Oberhausen (7,500 €)

man.road.river, Marcellvs L., Brazil 2004

 

2 Principal Prizes (2 x 3,500 €)

A Tree in Tanjung Malim, Tan Chui Mui, Malaysia 2004

Wild Boy, Guy Ben-Ner, Israel 2004

 

ARTE Award for a European Short Film (2,500 €)

Stationary Music, Jayne Parker, UK 2005

 

Special Mention

A vue, Joshua Mosley, USA 2004

Malenkaya Katerina, Ivan Golovnev, Russia 2004

 

 

Jury of the North Rhine-Westphalia Government Ministry of Urban Development and Housing, Culture and Sport

 

Members of the Jury

Theda Kluth (Cologne)

Christiane Heuwinkel (Bielefeld)

Agnes Meyer-Brandes (Cologne)

Oliver Rahayel (Bonn)

Petra Schmitz (Mülheim/Ruhr)

 

Prize (5,000 €)

Pistache, Valèrie Pirson, France 2004

 

Special Mention

Useless Dog, Ken Wardrop, Ireland 2004

 

 

FIPRESCI-Jury

 

Members of the Jury

Dana Linssen (Netherlands)

Nick Bradshaw (Great Britain)

Anita Piotrowska (Poland)

 

Prize:

The Future Is Behind You, Abigail Child, USA 2004

 

 

Ecumenical Jury

 

Members of the Jury

Jérôme Cottin (France)

Eva Furrer-Haller (Switzerland)

Dirk von Jutrczenka (Germany)

Sebastian R. B. Schlöglmann (Austria)

Eberhard Streier (Germany)

 

Prize (1,500 €)

City Paradise, Gaëlle Denis, UK 2004

 

Special Mention 

Border, Laura Waddington, F/UK 2005

 

 

Prize of the Cinema Jury

 

Members of the Jury

Andreas Heidenreich (Germany)

Primo Mazzoni (Switzerland)

Holger Ziegler (Germany)

 

Prize of the Cinema Jury (Buying option by the Short Film Agency Hamburg)

Darazsak, ludak, körtefa, László Csáki, Hungary 2004

 

Special mention

Strange Little Girls, Savina Dellicour, UK 2004

 

 

Prize of the International Short Film Festival Oberhausen (500 €)

Mariko's 30 Pirates, Mariko Tetsuya, Japan 2004


German Competition

Jury of the German Competition 2005

Raimond Goebel (Bielefeld)

Christoph Hochhäusler (Berlin)

Ulrike Ottinger (Berlin)

 

Prize for the best contribution to the German Competition (5,000 €)

Remake, Hangover Ltd. (C. Groß, S. Huber, U. Schall, T. Turanskyj, C. Splitt), 2004

 

3sat Prize (2,500 €)

Cousin Cousine, Maria Mohr, 2005

 

Special Mention

Album, Matthias Möller, 2004


Children's and Youth Film Competition (Prizes sponsored by the children's channel of ARD/ZDF)

Jury of the Children's Film Competition: Theo Konopatzki, Marie-Christin Kowanda, Sebastian Leifeld, Maren Schiller, Alina Weidensee

 

Jury of the Youth Film Competition: Isabel Dickmann, David Jahnke, Nadine Kunz, Robin Lisec, Benjamin Müller

 

 

Prize of the Children's Jury for programmes for children aged 5 to 12 (1,000 €)

Gabriel, Cherie Knott/Janine Burchett, Australia 2004

 

Special Mention

Bauch Beine Bürzel, Harun Celebi, Germany 2004

 

 

Prize of the Youth Jury for programmes for people aged 12 to 16 (1,000 €)

Fliegenpflicht für Quadratköpfe, Stephan-Flint Müller, Germany 2004

 

Special Mentions

Grey Avenue, Eugene Foo, Malaysia 2003

Som min søster, Marianne O. Ulrichsen, Norway 2003


MuVi Award for the Best German Music Video

Members of the Jury

Vanessa Beecroft (USA)

François Chalet (Switzerland)

Christian Fennesz (Austria)

 

1st Prize (2,500 €)

The Zoo (Funkstörung) Zeitguised, Stuttgart, 2004

 

2nd Prize (1,500 €)

Lightning Bolts & Man Hands (Hymie's Basement) Markus Wambsganss, Berlin, 2004

 

3rd Prize (1,000 €)

Rocker (Alter Ego), Corine Stübi, Cologne, 2004

 

Special Mention

Cut (Bit Meddler) Till Heim, Wiesbaden, 2004

 

 

MuVi Online Audience Award

1st Prize

Never (Maj Mlakar) Thomas Kiel & Nico Vogelsang, Hannover, 2004

 

2nd Prize

Zombi (Kante), Showcase Beat Le Mot, Germany 2004

 

3rd Prize

bloodsample (losoul), Fordbrothers, Germany 2004