Internationale Kurzfilmtage Oberhausen

Competition Selection 2020

Due to a decree issued by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs (MAGS) in North Rhine-Westphalia concerning health protection measures to be ordered throughout the state to limit the spread of coronavirus on 15 March, the International Short Film Festival Oberhausen will not be able to hold its 66th edition in May as planned. But many filmmakers have decided to show their contributions in our online edition, which makes us very happy.

Australia

Cuckoo Roller, Paddy Hay, 2019, 15'10'', International Competition

The Echo, Michael Gupta, 2020, 02'30'', Children's and Youth Film Competition

 

Austria

Heavy Metal Detox, Josef Dabernig, 2019, 12'00'', International Competition 

Pomp, Katrina Daschner, 2020, 07'43'', International Competition 

 

Austria/Germany

The Institute, Alexander Glandien, 2020, 13'00'', German Competition

This Makes Me Want to Predict the Past, Cana Bilir-Meier, 2019, 16‘05‘‘, German Competition

 

Belgium

Le Poisson fidèle, Atelier Collectif, 2019, 07'40'', Children's and Youth Film Competition

 

Belgium/Georgia

Da-Dzma, Jaro Minne, 2019, 15'36'', International Competition

 

Brazil

Baile, Cíntia Domit Bittar, 2019, 18'00'', Children's and Youth Film Competition

O Jardim Fantástico, Fábio Baldo/Tico Dias, 2020, 20'30'', International Competition

 

Canada

Le mangeur d'orgues, Diane Obomsawin, 2019, 01'19'', International Competition

Oursons, Nicolas Renaud, 2019, 09'10'', International Competition 

 

Canada/Portugal

The Initiation Well, Chris Kennedy, 2020, 03'30'', International Competition

 

Chile

Extrañas Criaturas, Cristina Sitja/Cristobal Leon, 2019, 15'00'', International Competition/Children's and Youth Film Competition

 

China

I Am the People_I, Li Xiaofei, 2019, 25'00'', International Competition

Phoenix, Su Zhong, 2020, 07'27'', International Competition

 

Colombia

PLATA O PLOMO, Nadia Granados, 2019, 04'19'', International Competition 

Ramón, Natalia Bernal Castillo, 2020, 07'10'', Children's and Youth Film Competition

 

Croatia

Porvenir, Renata Poljak, 2020, 12'15'', International Competition

Strujanja, Katerina Duda, 2019, 16'10'', International Competition

 

Cuba

Las Muertes de Arístides, Lázaro Lemus, 2019, 16'10'', International Competition

 

Czech Republic

Apparatus as a Goal of History, Zbyněk Baladrán, 2019, 13'52'', International Competition 

Milenina píseň, Anna Remešová/Marie Lukacova, 2019, 09'01'', International Competition

 

Finland

Patentti Nr. 314805, Mika Taanila, 2020, 02'16'', International Competition

Talvinen järvi, Petteri Saario, 2019, 15'00'', Children's and Youth Film Competition

 

Finland/Hungary

Crossing Paths, Éva Freund, 2019, 09'55'', International Competition

 

France

Cœur Fondant, Benoît Chieux, 2019, 11'20'', Children's and Youth Film Competition

Esperança, Cécile Rousset/Jeanne Paturle/Benjamin Serero, 2019, 05'25'', Children's and Youth Film Competition

Never look at the Sun, Baloji, 2019, 05'16'', International Competition 

Mat et les gravitantes, Pauline Penichout, 2019, 26'00'', International Competition

Moutons, loup et tasse de thé..., Marion Lacourt, 2019, 12'10'', Children's and Youth Film Competition

Sous la canopée, Bastien Dupriez, 2019, 06'38'', Children's and Youth Film Competition

Têtard, Jean-Claude Rozec, 2019, 13'40'', Children's and Youth Film Competition

Un lynx dans la ville, Nina Bisiarina, 2019, 06'48'', Children's and Youth Film Competition

 

France/Argentinia

Aquí y allá, Melisa Liebenthal, 2019, 21'41'', International Competition

 

France/China

Nan Fang Shao Nv (She Runs), Qiu Yang, 2019, 19'32'', Children's and Youth Film Competition

 

France/Germany

Sans plomb, Louise Groult, 2019, 08‘00‘‘, Children's and Youth Film Competition

 

France/Morocco

Sukar, Ilias El Faris, 2019, 09'00'', Children's and Youth Film Competition

 

France/South Africa/Germany

Shepherds, Teboho Edkins, 2020, 27'00'', German Competition/International Competition

 

France/South Korea

Boriya, Min Sung Ah, 2019, 17'13'', Children's and Youth Film Competition

 

Georgia/Germany

Scenes from Trial and Error, Tekla Aslanishvili, 2020, 32'00'', German Competition

 

Germany

Abgelaufen, Roman Schaible, 2019, 04'39'', MuVi Award

AQUA IMPROMPTU, Ebba Jahn, 2019, 13'12'', German Competition

attractions, Patrick Wallochny, 2019, 04'16'', Children's and Youth Film Competition

Beasts Of No Nation, Krzysztof Honowski, 2019, 09'28'', German Competition

Becky's Weightloss Palace, Bela Brillowska, 2020, 08'00'', Children's and Youth Film Competition

Berzah, Deren Ercenk, 2020, 26'22'', NRW Competition

Causality and Meaning, Martin Brand, 2020, 09'17'', German Competition

Chico Crew I, Christine Gensheimer, 2020, 2'17'', MuVi Award

Das war unsere BRD, Ariane Andereggen/Ted Gaier, 2019, 10'01'', MuVi Award

Der natürliche Tod der Maus, Katharina Huber, 2020, 21'34'', German Competition

Die sehen ja nur, die wissen ja nichts, Silke Schönfeld, 2020, 26'58'', NRW Competition

Dunkelfeld, Marian Mayland/Patrick Lohse/Ole-Kristian Heyer, 2020, 17'35'',German Competition

Eurydike, Zaza Rusadze/Andreas Reihse, 2020, 03'45'', MuVi Award

Freeze Frame, Soetkin Verstege, 2019, 05'00'', Children's and Youth Film Competition

Ganze Tage zusammen, Luise Donschen, 2019, 23'00'', German Competition

If there is love, you will take it, Daniel Hopp, 2020, 10'41'', German Competition

Im toten Park, Moritz Liewerscheidt, 2019, 08'00'', NRW Competition

Introspektion, Hamid Kargar, 2019, 04'14'', MuVi Award

Jona, Jonathan Schaller, 2019, 16'12'', NRW Competition

Kunst, Dietrich Brüggemann, 2019, 03'57'', MuVi Award

L'Artificio, Francesca Bertin, 2020, 23'00'', German Competition

Labor of Love, Sylvia Schedelbauer, 2020, 11'30'', German Competition

Mad Mieter, M + M (Weis/De Mattia), 2019, 06'09'', German Competition

Nackenwirbel, DIE GLITZIES/Nina Werner/Simon Quack/André Siegers/Bernd Schoch, 2020, 05'53'', MuVi Award

Passage, Ann Oren, 2020, 12'48'', German Competition

Phoenix, Florian Felix Koch, 2020, 13'32'', NRW Competition

Play Me That Silicon Waltz Again, Rainer Knepperges, 2019, 03'41'', NRW Competition

schichteln, Verena Wagner, 2019, 21'28'', German Competition

Shadowbanned, Jan Lankisch, 2020, 03'28'', MuVi Award

Semiotics of the City, Daniel Burkhardt, 2020, 04'00'', NRW Competition

SUGAR, Bjørn Melhus, 2019, 20'30'', German Competition

there may be uncertainty, Paul Reinholz, 2020, 28'58'', NRW Competition

Vicious, Lucie Friederike Mueller, 2019, 02'35'', MuVi Award

VIVE LA LIBERTÉ, Dieter Reifarth/Vollrad Kutscher, 2019, 05'32'', German Competition

Wer sagt denn das?, Timo Schierhorn/UWE, 2019, 03'00'', MuVi Award

 

Germany/India

them people, Nausheen Javed, 2020, 05'37'', NRW Competition

 

Germany/Jordan


The Ghosts We Left at Home, Faris Alrjoob, 2020, 21'00'', German Competition

 

Germany/Latvia

Klusā daba, Anna Ansone, 2020, 22'00'', NRW Competition

 

Germany/Turkey

Letters from Silivri, Adrian Figueroa, 2019, 15'50'', German Competition

Onun Haricinde, İyiyim, Eren Aksu, 2020, 14'00'', German Competition

 

Germany/Ukraine

Nolove, Sergii Kushnir, 2020, 03'27'', MuVi Award

 

Germany/USA

Sketch Artist, Loretta Fahrenholz, 2019, 03'44'', MuVi Award

 

Ghana

King of Sanwi, Akosua Adoma Owusu, 2020, 07'18'', International Competition *

 

Greece

BELLA, Thelyia Petraki, 2020, 24'30'', International Competition

 

Hungary/Armenia

What We Still Can Do, Nora Ananyan, 2019, 14'34'', International Competition 

 

India

Bittersweet, Sohrab Hura, 2019, 13'48'', International Competition 

 

Ireland

Christy, Brendan Canty, 2019, 14'17'', Children's and Youth Film Competition

Receiver, Jenny Brady, 2019, 14'36'', International Competition

 

Japan

Chinbin Western, Kazoku no Hyosho (Chinbin Western, Representation of the family), Chikako Yamashiro, 2019, 32'00'', International Competition

yumemi banani utsutsu (Dreaming Away), Yuta Masuda, 2019, 09'38'', International Competition

 

Kyrgyzstan

Abzel, Aizhamal Akchalova, 2019, 11'47'', International Competition

Ayana, Aidana Topchubaeva, 2019, 20'44'', Children's and Youth Film Competition

 

Latvia

MAN, Yulia Timoshkina, 2020, 11'45'', International Competition

 

Malaysia

Camera Trap, Chris Chan Fui Chong, 2019, 09'40'', International Competition 

 

Mexico

( ( ( ( ( /*\ ) ) ) ) ) (ecos del volcán), Charles Fairbanks/Saul Kak, 2019, 18'15'', International Competition

Dresden Codex, Colectivo los ingrávidos, 2019, 04'59'', International Competition

 

Nepal

Junu Ko Jutta, Kedar Shrestha, 2019, 13'02'', Children's and Youth Film Competition

 

Netherlands

Elf, Luca Meisters, 2019, 12'52'', Children's and Youth Film Competition

En route, Marit Weerheijm, 2019, 10'09'', Children's and Youth Film Competition

L'eau Faux, Serge Onnen/Sverre Fredriksen, 2020, 15'30'', International Competition 

Zachte Krachten, Julia Kaiser, 2019, 20'56'', International Competition

 

Norway

Cuojnasat, Ann Holmgren, 2019, 02'34'', Children's and Youth Film Competition

 

Philippines

Escape Velocity, Jon Lazam, 2019, 02'00''', International Competition

We still have to close our eyes, John Torres, 2019, 13'00'', International Competition 

 

Poland

Śnię o Rosji, Evgeniia Klemba, 2020, 08'50'', International Competition

 

Portugal

Six Portraits of Pain, Teresa Villaverde, 2019, 25'02'', International Competition

 

Singapore

The Smell of Coffee, Nishok Nishok , 2019, 11'38'', Children's and Youth Film Competition

 

South Korea

Front Door, Ye-jin Lee, 2019, 03'12'', Children's and Youth Film Competition

 

Spain

Grietas, Alberto Gross, 2019, 12'23'', Children's and Youth Film Competition

Profecía, Julieta Juncadella, 2020, 13'11'', International Competition 

 

Sweden

En film, Mårten Nilsson, 2019, 04'14'', International Competition 

Jamila, Sophie Vukovic, 2019, 13'02'', Children's and Youth Film Competition

 

Switzerland

Alma Nel Branco, Agnese Làposi, 2019, 24'50'', International Competition 

Der kleine Vogel und die Bienen, Lena von Döhren, 2020, 04'30'', Children's and Youth Film Competition

Gira Ancora, Elena Petitpierre, 2019, 22'09'', International Competition

Warum Schnecken keine Beine haben, Aline Höchli, 2019, 10'44'', Children's and Youth Film Competition

 

Switzerland/UK

Getting Started, William Crook, 2019, 02'01'', Children's and Youth Film Competition

 

Taiwan

Wan Ru Yan Huo (Like Fireworks), Ting-wei Chang,, 2019, 15'00'', Kinder- und Jugendfilmwettbewerb

 

Thailand

I'm Not Your F***ing Stereotype, Hesome Chemamah, 2019, 28'59'', Children's and Youth Film Competition

 

Turkey

Ahtapot, Engin Erden, 2019, 12'26'', Children's and Youth Film Competition

MAMAVILLE, Irmak Karasu, 2019, 20'46'', International Competition 

 

UK

A Thin Place, Fergus Carmichael, 2019, 12'16'', International Competition

Amaryllis - a Study, Jayne Parker, 2020, 07'00'', International Competition

Dungarees, Abel Rubinstein, 2019, 05'30'', Children's and Youth Film Competition

Hacer Una Diagonal Con La Musica, Aura Satz, 2019, 10'20'', International Competition

Hard, Cracked the Wind, Mark Jenkin, 2019, 17'18'', International Competition

Our Largest, Marcus Forde, 2019, 05'32'', Children's and Youth Film Competition

Turning, Linnéa Haviland, 2019, 01'50'', Children's and Youth Film Competition 

 

UK/Germany

Junkerhaus, Karen Russo, 2019, 07'30'', International Competition

 

USA

A Song Often Played on the Radio, Raven Chacon/Cristobal Martinez, 2019, 23'25'', International Competition

A Month of Single Frames, Lynne Sachs, 2019, 14'12'', International Competition

Furthest From, Kyung Sok Kim, 2019, 18'58'', Children's and Youth Film Competition

Hampton, Kevin Jerome Everson/Claudrena N. Harold, 2019, 06'00'', International Competition

Isn't it a Pity, Heather Trawick, 2019, 07'50'', International Competition

 

South Korea/USA

Latency/ Contemplation 6, Seoungho Cho, 2020, 06'51'', International Competition

 

Vietnam/Taiwan

không đề #2 (untitled #2), Nguyen Anh Tu Pham, 2019, 03'02'', International Competition

 

* Not running as part of the online festival.